Přijímač OGN na našem letišti

Od léta 2016 máme na našem letišti přijímač OGN - Open Glider Network. Zařízení se skládá z antény a minipočítače raspberry pi, který je napojen do internetu. Je nainstalován na věži tak, aby anténa viděla pokud možno co nejdále. Celé zařízení pro nás sestavil Peter Fidler z LZPT, kterému tímto ještě jednou děkuji.

 

K čemu je to dobré?

Díky přijímači budeme v okolí našeho letiště schopni zachytit a zobrazit provoz letadel, které používají FLARM, nebo OGN Tracker. K prohlížení pak lze použít např. tyto nástroje:

live.glidernet.org - umí zobrazit veškerý provoz zachycený sítí OGN
Flightradar 24 - umí zobrazit letadla s FLARMem, ADS-B nebo odpovídači (tam, kde je možná multilaterace)
KTrax - umí zobrazit FLARM či vlastní zařízení. Dále živé termály, data pro SAR, posoudit kvalitu vysílače apod.
OGN Viewer - aplikace pro Android


Zařízení také umožňuje další funkce, např. vytváření deníku letů pro konkrétní letadlo nebo letiště. Se zvyšujiícím se počtem zařízení pro vysílání a příjem se významě zvyšuje užitečnost celého systému. V ideálním případě bychom tak na našem letišti měli podobný přehled o provozu, jaký mají profesionální řídíci s radary.

Potřebné vybavení v letadle


FLARM
FLARM je protisrážkové zařízení vyvinuté v r. 2004 švýcarskými piloty kluzáků po sérii srážek ve vzduchu. Zařízení rádiově vysílá vlastní polohu (GPS) do okolí. Ostatní letadla v dosahu s FLARMem tuto informaci zachycují a vyhodnocují. Principem fungování se velice podobá ADS-B u velkých letadel.

Pilot díky FLARMu ví, že se v jeho okolí nachází jiné letadlo. Jednoduchý indikátor mu sdělí relativní směr a výšku nejbližšího letadla. Na navigačním počítači si pak na mapě může zobrazit přesnou polohu všech okolních letadel včetně výšky, identifikace, tracku, stoupání/klesání apod. V případě hrozící srážky zařízení zavčas a velice intenzivně upozorní pilota, aby se vyhnul.

Toto zařízení vyvíjí a prodává soukromá firma, je schválené EASA a stojí podle provedení 20 - 35 tisíc Kč. Podmínkou fungování je, aby ho měly i ostatní letadla. Ve Švýcarsku, Německu nebo Rakousku ho mají všechny větroně a velmi často vrtulníky a menší letadla. U nás ho mají většinou novější kluzáky, nebo ty koupené ze zahraničí


OGN Tracker
OGN Tracker je zařízení podobné FLARMu, které si však uživatelé staví svépomocí. Je velice levný (komponenty stojí okolo 1.000 Kč) a je přímo urečn pro sledování anténami OGN. Na rozdíl od FLARMu nemá protisrážkovou funkci a FLARMy jej nevidí. Oproti FLARMu však umí předávat polohy jiných letadel, takže každé letadlo s tímto zařízením se rovněž stává velice dobře umístěnou přijímací anténou celého systému.

V případě, že byste měli zájem si také sami postavit tracker a chtěli poradit či pomoci, ozvěte se mi na prochazka05@gmail.com.

Zde několik odkazů pro stavbu trackera:

 

Tomáš Procházka